Repertoár

Howie a Rookie Lee

Mark O'Rowe

Divoká jízda podivné dvojice outsiderů temnými zákoutími Dublinu. Krutě komická hra o křehkosti přátelství a osamělosti lidské existence. Hra, která získala mnoho cen. 

Zvláštní chlapíci s podivnými jmény Howie Lee a Rookie Lee prožijí jedné noci v zapadlých koutech Dublinu bizarní události, které nabírají mýtický význam a brutálním způsobem spojují osudy těchto dvou hlavních hrdinů. Autor brilantně psychologicky vykresluje „lidskou spodinu“ či prostředí lidí, kteří žijí na okraji společnosti. I přes všechnu temnotu a nihilismus, je ale ve hře mnoho humoru, i když cynického a drsného. A právě to činí jeho hru výjimečnou. 

Inscenace měla českou premiéru roku 2016 na Malé scéně DJKT. Hru Howie the Rookie uvedlo poprvé divadlo Bush Theatre v únoru roku 1999. 

V Čechách se dočkala jiná, stylově podobná autorova hra Terminus, velkého ohlasu (v Divadle v Celetné, v roce 2013), v režii Marka Němce, který za ni byl nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku; inscenace pak byla nominována na Cenu Marka Ravenhilla a Ladislav Hampl za svůj herecký výkon nominován na cenu Divadelních novin. 

hrají: Jan Holík, Ondřej Rychlý 

režie: Marek Němec

UTRPENÍ MLADÉHO WERTHERA

Johann Wolfgang von Goethe

Utrpení mladého Werthera, zásadní dílo preromantismu, je původně dvoudílný milostný román v dopisech. Pojednává o tragickém ztroskotání nadaného a sensitivního „rozhněvaného“ mladého muže. Ten je zmítán jednak vášnivým platonickým a posléze až chorobným citem k mladé Lottě, která je již zasnoubená. Zároveň hluboce prožívá samotu, ke které je díky své dosti výjimečné povaze odsouzen. Tragické vyústění románu způsobilo ve své době značné pohoršení, zároveň však zrodilo „módní“ vlnu Wertherovských následovatelů. Werther je tak prototypem člověka smyslového a emočního stojící v přímém protipólu k racionalitě a nadvládě logu. 

Režie: Marek Němec

hrají: Jan Jankovský 

Připravujeme

THOM PAIN

Will Eno

Monodrama, v němž se protagonista prostřednictvím vzpomínek na různá období života vyrovnává s krizí středního věku, se zklamáním, ztrátou a nesplněnými touhami. Na povrch se dostávají jak emoce související se ztrátou oblíbeného psa v dětství, tak emoce doprovázející odchod milované ženy. 

hraje: Ladislav Hampl 

režie: Marek Němec

WAKEY, WAKEY

Will Eno

Proč jsme tady? Je čas naším nepřítelem? Jsou důležitější naše poslední slova – nebo ta první? Na scéně plné sbalených papírových krabic sedí muž na vozíku, probírá se sbírkou svých fotek a evidentně touží předat nějaké poselství.  

hraje: Václav Vašák 

režie: Marek Němec