o divadle

Divadlo Terminus

Je divadelní platforma, složená z herců, režisérů, dramaturgů, výtvarníků a hudebníků, kteří mají touhu si dělat divadlo po svém. Vznikla v roce 2019, s možností vytvořit divadlo ve Vodárenské věži na Letné. Za všechny jmenujme režiséra a herce Marka Němce, herce Jana HolíkaOndřeje RychléhoLadislava Hampla, Jana Jankovského, Václava VašákaBarbaru Lukešovou, Lucii Štěpánkovou, Vandu Hybnerovou… Dramaturga – Johanu Součkovou – Němcovou. Výtvarníka – Agnieszku Pátou Oldak. 

V prvé řadě jde o divadlo činoherní. Dramaturgie divadla se zaměřuje, jak na současnou dosud neuváděnou světovou dramatiku, tak na dramatizace českých i světových literárních pokladů. Zajímá nás dramatika, která se dotýká člověka žijícího v dnešní době a to ať tématem či jenom tím, že něco zarezonuje v jeho duši. 

Menším prostorem Vodárenské věže je také určeno naše další dramaturgické směřování; hry, které zde divadlo Terminus uvádí či bude uvádět, jsou buď monologické – založené na koncentrovaném výkonu jednoho herce či menšího komornějšího obsazení pro dva až čtyři herce. Jsou to hry, které – kromě tématu – kladou důraz na text, krásu slova a na příběh. Kromě objevování nových současných dramatiků pro české publikum, jakým je např. Will Eno, kterého na česká jeviště přivedl právě Marek Němec (nedávno odpremiérovaná hra Middletown v DJKT v Plzni či před delším časem hra Život podle Jonesových v divadle Ungelt) se divadlo Terminus s láskou zabývá i českou klasickou literaturou či dramatizacemi světových literárních děl. 

Náš repertoár začínáme stavět na dvou komorních inscenacích, které vznikly již v předešlých letech. Utrpení mladého Werthera mělo premiéru v Činoherním studiu v Ústí nad Labem již v roce 2010 a s úspěchem se hraje dodnes. Inscenace Howie a Rookie Lee vznikla v roce 2016 v DJKT v Plzni. Ještě v letošním roce bychom rádi odpremiérovali dva Enovy výrazné dramatické počiny, hru Thom Pain a další monodrama Wakey, Wakey – v českém překladu Budíček. Hra Thom Pain byla ve světové premiéře uvedena v roce 2004 v Pleasance Theatre na festivalu v Edinburghu, kde získala cenu First Fringe. Byla také jedním ze tří finalistů Pulitzerovy ceny. Hlavní a jedinou roli si v režii Marka Němce zahraje Ladislav Hampl. Wakey, Wakey je hra v nejlepším slova smyslu dojemná, přesto však není sentimentální. Je také výsostně divadelní, využívá všeho, co je divadlu dáno. Jednoznačně se vymyká z okruhu textů pojednávajících o smrti – je totiž vtipná a přesto civilní i upřímná a obloukem se vyhýbá obvyklým klišé. Hra měla premiéru v Signature Theatre v New Yorku v únoru 2017. Text přináší neobyčejnou hereckou příležitost pro jednoho herce. A tím bude Václav Vašák (režie Marek Němec). 

Terminus byl (a je) původně název hry irského dramatika Marka O´Rowea, kterou režisér Marek Němec uvedl v Divadle v Celetné v roce 2013. Inscenace byla nominována na řadu cen. Terminus znamená Konečná stanice, ale také mezník, hranici, hraniční znamení, konec. Latinský slovník uvádí: „Mezníky byly vždy důležité, ale i posvátné…“ Rádi bychom vytvořili divadlo, kam budete – coby diváci- rádi jezdit až na konečnou, za něčím výjimečným a třeba i posvátným, protože nikde jinde takový vlak nejezdí.

Marek Němec

herec a režisér

Ladislav Hampl

herec

Jan Holík

herec

Barabara Lukešová

herečka

Johana Němcová

dramaturgyně

Jan Jankovský

herec

Ondřej Rychlý

herec

Václav Vašák

herec